Ako vybrať investičné zlato?

Investičné zlato je skvelým spôsobom investície, pretože nestráca na kúpnej sile a tým pádom chráni vaše úspory pred infláciou. Je teda určitou istotou v neistej dobe. Poďme si jednotlivé druhy bližšie predstaviť.

Investičné zlato je skvelým spôsobom investície, pretože nestráca na kúpnej sile a tým pádom chráni vaše úspory pred infláciou. Je teda určitou istotou v neistej dobe. Poďme si jednotlivé druhy bližšie predstaviť.

Doba čítania 10 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Druhy investičného zlata

Tehly

Môžu mať rôznu hmotnosť, zoženiete zliatok o váhe okolo 250 gramov, ale aj tehlu vážiacu niekoľko kilogramov.

  • Najjednoduchší spôsob investície.

  • Nemusíte riešiť umeleckú či zberateľskú hodnotu.

  • Vyrábajú sa vo viac ako desiatich veľkostiach či hmotnostiach.

  • Musí obsahovať logo vydavateľa, hmotnosť, rýdzosť, pečať kvality a výrobné číslo.

  • Väčšie prevedenie ponúka výhodný pomer ceny zlata na gram hmotnosti, horšie sa však predáva.

  • Tehličky od 1 g do 100 g bývajú zatavené v ochrannej fólii.

Investičné zlaté tehly

Mince

Okrem toho, že ide o investičný nástroj, sú zlaté mince aj legálne platidlo.

  • Na minci musí byť uvedená nominálna hodnota, štátny symbol a rok emisie.

  • V SR ich vydáva Slovenská národná banka a dodávateľ je Slovenská mincovňa v Kremnici.

  • Vydávané samostatne alebo v celých sadách.

  • Sada môže byť zameraná na jednu tému, napr. prezidenti, králi atď.

  • Rôzna hmotnosť, v ponuke mince do 3,5 g, ale aj viac ako 31 g.

Investičné zlaté mince

Zliatky

Môžu sem patriť aj tehly a tehličky, ale zlaté zliatky sú spravidla razené doštičky s rôznou hmotnosťou.

  • Musia obsahovať logo vydavateľa, hmotnosť, rýdzosť kovu, pečať kvality a unikátne výrobné číslo.

  • Väčšinou zabalené v ochrannom blistri.

  • Rôzna hmotnosť.

Investičné zlaté zliatky

Podľa čoho vyberať

Veľkosť investície

V prvom rade sa rozhodnite, či vám bude viac vyhovovať jednorazová alebo pravidelná investícia.

  • Pokiaľ si môžete dovoliť uvoľniť veľké množstvo peňazí a ide vám o špekulatívnu investíciu, bude lepší väčší jednorazový nákup. Aj tak je však možné rozdeliť ho napríklad do niekoľkých málo menších nákupov podľa pohybu ceny zlata.

  • Pre väčšinu ľudí ale bude lepšia pravidelná investícia, keď si spočítate, koľko peňazí si môžete dovoliť investovať a zlato budete skupovať po menších objemoch.

Hmotnosť a veľkosť

  • Základnou váhovou jednotkou investičného zlata je Trójska unca označovaná skratkou "oz". Trójska unca váži 31,1 gramov drahého kovu. Vždy sa jedná o tzv. rýdze zlato.

  • Ďalej sa hmotnosť uvádza v gramoch. V prípade investičného zlata je hodnota 999,9/1 000 najvyššia možná rýdzosť. Taká hodnota hovorí, že z 1 000 gramov je 999,9 gramov zlata a iba 0,1 gramov pripadá na iný kov.

  • Čo sa týka veľkosti, môžete naraziť na malé zliatky a pliešky, ale aj na zlaté tehličky. Dobre si premyslite, ako často budete so zlatom manipulovať a kde ho chcete mať uskladnené.

Investičné zlato 4,5 – 5,5 g

Investičné zlato 31,1 g

Certifikácia

Každý kus investičného zlata by mal mať príslušnú certifikáciu s nasledujúcimi údajmi:

  • Logo rafinéra.

  • Logo dodávateľa.

  • Údaj o hmotnosti a punci.

  • Výrobné číslo.

Certifikát samozrejme zvyšuje dôveryhodnosť obchodu, zároveň poskytuje nevyhnutné informácie na ocenenie daného kusu zlata. Certifikát môže vydávať buď producent zliatku (prípadne mince a pod.), alebo štát.

Investičné zlato má svoje identifikačné číslo

Kvalita

Zlaté a strieborné mince sú dnes razené a ponúkané v dvoch prevedeniach a kvalitách.

  • Proof - špičková kvalita so zrkadlovo lesklou plochou a matným reliéfom. Tieto produkty sú v ochrannom obale a pokiaľ ich z neho vyberiete, dôjde k znehodnoteniu v dôsledku dotyku, oxidácie či pôsobenia prachu.

  • Standard - mince sú razené v najvyššej rýdzosti, ale vyrábané iným spôsobom. Povrch je matný a pri zaobchádzaní tak nie je potrebná zvýšená opatrnosť. Napríklad mince vydávané NBS vychádzajú súbežne v oboch prevedeniach.

Investičné mince alebo medaily vychádzajú v emisiách, ktoré sa môžu líšiť kvalitou či počtom kusov. Je preto vždy dobré vedieť o danej emisii čo najviac, prípadne si všetky detaily vyhľadať práve podľa dátumu.

Ide o maximálne množstvo mincí či medailí, ktoré budú vydané. Čím menší je emisný náklad, tým zaujímavejší je produkt zo zberateľského a investičného hľadiska. Renomované podniky stanovený emisný náklad prísne limitujú a neprekračujú.

Balenie

Zlato môžete kúpiť v rôznom balení, predídete tak jeho znehodnoteniu.

  • Blister - priehľadná plastová fólia zatavená po celom svojom obvode, často s priestorom pre doplňujúce informácie.

  • Kapsule - najčastejšie štvorcová alebo obdĺžniková krabička z priehľadného plastu.

  • Etue - luxusná uzatvárateľná krabička z kože, dreva, papieru či plechu.

Investičné zlaté mince môžu byť aj v celej sade

Cena

Aktuálna trhová cena je samozrejme závislá od mnohých faktorov. Pri obchodovaní však majte na pamäti, že sa najčastejšie budete stretávať s cenami v dolároch za trójsku uncu a hlavnými ukazovateľmi pre vás bude index NYSE alebo NASDAQ.

  • Ak si chcete vypočítať aktuálnu cenu, je nutný prepočet.

  • Pri nákupe väčších zliatkov alebo tehál sa môžete dostať na výhodnejšiu cenu za gram.

  • Ak kupujete mince a medaily, mali by ste zohľadniť aj umeleckú hodnotu, prípadne limitovaný počet kusov.

    NYSE - ide o skratku z New York Stock Exchange, čo je americká burza cenných papierov sídliaca na Manhattane. Táto burza je s veľkým predstihom najväčšou burzou na obchodovanie s akciami na svete, merané podľa trhovej hodnoty všetkých obchodovaných akcií. NASDAQ - podľa trhovej kapitalizácie ide o tretiu najväčšiu burzu na svete a druhú najväčšiu v USA. Ide o rýdzo elektronickú burzu, NASDAQ je akronymom z National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Je tu obchodovaných viac ako 3 900 spoločností.

Krajina pôvodu

Pred samotným nákupom si vybraný kus zlata čo najlepšie preverte a pokiaľ kupujete zliatok, zamerajte sa aj na rafinériu.

  • Rafinéria zodpovedá za kvalitu kovu, ktorý kupujete. Našťastie pre vás existuje zoznam dobrých a preverených rafinérií.

  • Dajte si pozor na podozrivo výhodné nákupy, kedy tie „najlepšie ponuky“ pochádzajú z Ruska alebo z Ázie.

  • Svoje peniaze stavte na možno drahšie, ale zaručene pravé zlato z preverených destinácií a rafinérií.

Najčastejšie otázky

Ak chcete mať s obchodovaním čo najmenej starostí, zvoľte subjekt, u ktorého zlato nielen kúpite, ale ktorý tiež ponúka možnosť spätného odkúpenia. V takom prípade sa pozrite aj priamo do uzatváranej zmluvy, kde táto možnosť musí byť uvedená.
V zásade máte tri možnosti, ako so zlatom obchodovať:

  • CFD - vy kúpite zlato, od uzavretia do skončenia platnosti zmluvy sa zmení cena a podľa toho buď inkasujete zisk, alebo stratu. V takom prípade vám zlato domov vôbec nedorazí a všetko prebieha cez brokera.

  • ETF - obchod, kedy investujete do fondu naviazaného na zlato a ten priamo okopíruje jeho cenu.

  • Opčné kontrakty - opcia je cenný papier dávajúci vám možnosť za vopred stanovených podmienok využiť kontrakt stanovený touto opciou.

Aj keď disponujete menšími prostriedkami, môžete dosahovať zaujímavé zisky. Prostredníctvom brokerov totiž môžete využívať obchodovanie cez páku. To je však značne rizikové. Môžete síce rýchlo zarobiť, ale pri zlom rozhodnutí tiež prísť o všetko. Aj preto sú pákové obchody určené iba skúsenejším investorom. Princípom pákového obchodu je využitie vášho malého objemu kapitálu, ktorý doplní výrazne väčší objem cudzieho kapitálu ku konkrétnej investícii. To môže vo výsledku násobiť váš zisk, rovnako ako prípadnú stratu. Napríklad kupujete zlato v páke 1: 2. To znamená, že polovica peňazí je vaša, druhú polovicu zaisťuje broker. Pokiaľ sa cena zlata prepadne o 10 %, prichádzate o 20 % svojich vložených peňazí. V prípade, že je páka 1 : 5, poskytujete iba pätinu celkovej investovanej čiastky. A keď cena zlata porastie, vy získate adekvátny násobok v porovnaní s obchodom bez páky.

Druhou možnosťou, ako obchodovať s malými čiastkami, je veľké množstvo transakcií počas krátkej chvíle. Čo je s fyzickým zlatom nemožné, je na burze preverený postup, kedy vám na zadávanie príkazov stačí mobilný telefón a príslušná aplikácia. Samozrejme môžete pri obchodovaní vsádzať na rast ceny aj jej pokles. Väčšinou ide ale o zložitejšie mechanizmy, do ktorých by sa začiatočníci nemali púšťať.

Ide o fyzickú osobu alebo firmu, ktorá účtuje poplatok alebo províziu za vykonanie príkazov na nákup a predaj, ktoré predkladáte vy ako investor.

Zlato môžete mať uložené v banke v bezpečnostnej schránke, u obchodníka alebo u seba doma. V tom prípade však dbajte na to, aby sa nedostalo z originálneho obalu. Okrem možného poškodenia tým taktiež znižujete jeho cenu. Na domáce uloženie sú najvhodnejšie etue a kazety na mince, prípadne rôzne priehľadné kapsule. Práve etue a kazety bývajú často pekne spracované, z kvalitného dreva a vyložené napríklad zamatom. Na uskladnenie zlata vo vyššej cene si určite kúpte trezor.

Spôsobov, ako odhaliť falzifikát, je našťastie niekoľko. V prvom rade je dôležitá prevencia - nakupujte iba od preverených inštitúcií, pokiaľ možno bez prostredníka. Rovnako tak sú na každom zliatku, minci aj medaile identifikátory (punc, identifikačné číslo), ktoré by ste mali dohľadať na internete. Spoľahlivým testom pravosti je určenie hustoty kovu, čo môžete vykonať aj v domácich podmienkach pomocou váh a kadičky s vodou. Ďalším spôsobom je röntgenfluorescenčná spektroskopia, kedy prístroj sníma povrch objektu. Bohužiaľ existujú aj dômyselnejšie triky, ako vyrobiť falzifikát, napríklad využitie volfrámu s podobnou hustotou ako zlato, prípadne imitácia historických mincí. Opäť preto platí: nakupujte výhradne od preverených subjektov a ignorujte podozrivo výhodné ponuky. Vodítkom je napríklad Londýnska burza kovov.

  • Vyhnite sa spoločnostiam, ktoré ponúkajú zlato za výrazne nižšiu cenu ako konkurencia.

  • Pred nákupom si zistite všetky poplatky, ktoré bude nutné zaplatiť.

  • Dobrým zdrojom informácií sú tiež recenzie zákazníkov, ktoré vypovedajú o dôveryhodnosti predajcu.

  • Nezabudnite si overiť, či vami vybraný predajca ponúka spätný odkup zlata a za akých podmienok (oboje by malo byť uvedené v zmluve).